В Част 1 ви запознахме със симптомите на нездравия стомах и значението на храносмилателната система за общото благосъстояние. След като създадохме известно притеснение сред някои от вас, считаме, че е редно да ви кажем и как можете да подобрите стомашно-чревното си здраве.
Какво можем да направим?
- Не приемайте антибиотици, освен ако не е абсолютно наложително. Освен, че унищожават "лошите" бактерии, те значително намаляват и "добрите" такива.
- Приемайте естествено ферментирали храни като кисело мляко, кисело зеле, кефир и др. Подобни храни са с пробиотичен характер и подпомагат развитието на здравословна флора в стомаха.
- Приемайте храносмилателни ензими.
- Временно елиминирайте от менюто си храни, които са потенциално проблемни. Такива храни са:
- пшеница и други храни, съдържащи глутен
- соя
- млечни продукти
- царевица
- цитруси
- яйца
- всичко друго, за което подозирате, че може да ви създава неприятности
Добре е да се откажете от тези храни за период от 3 до 6 седмици. След това постепенно започнете да ги добавяте една по една обратно в диетата си. Например, започнете да ядете по 2 яйца дневно за период от 3 дни и наблюдавайте симптомите. Ако изпитате болки в ставите, главоболие, умора, гадене, проблеми със синусите и кожата, нарушен сън, това означава, че сте чувствителни към таза храна и е добре да не я приемате за период от минимум 6 месеца. След изминаването на половин година, направете повторен експеримент и отново наблюдавайте реакциите на тялото. Много често, поради възпаление на стомашно-чревната система, не толерираме храни, с които при други условия не бихме имали проблем. Обикновено по-продължителен период на въздържание и спазването на по-горните точки са достатъчни за пълно възстановяване.
Стомашно-чревната система е една от най-подценяваните системи в човешкото тяло. Почти всички от нас страдат от нарушени функции на стомаха в един или друг момент от живота си. Поради тази причина трябва да имаме готов план за действие, за да си гарантираме доброто здраве.
Добави коментар