Признаваме си, че зъболекарският кабинет не е сред любимите ни дестинации, но, уви, доста често го посещаваме. Какво да се прави: по зъбите приличаме на родителите си. Оставяме настрана генетическата предопределеност обаче.
В грижата за усмивката си, освен на добър стоматолог, разчитаме и на тези правила:
Мием ги редовно: Това означава след всяко хранене или най-малко два пъти дневно (сутрин и вечер). За тази цел ползваме мека четка, с гъвкава глава и дълга дръжка.
Никога не търкаме ожесточено, защото това благоприятства разрушаването на зъбния емайл. Служим си с нежни, кръгови движения, за да отстраним остатъка от храната.
Употребата на конец в нашия случай е твърде необходима, тъй като сериозните разстояния между зъбите са добри скривалища за бактерии. А последните имат лошия навик да се превръщат в плака. Резултатът: О, не, нов кариес 24 след ядене!
Съветваме ви да ползвате конец поне веднъж дневно, ако и вие сте се родили с щастливо разстояние между зъбите. Така ще си спестите много дентални проблеми.
Не тестваме издръжливостта им: С времето краищата изтъняват и стават лесни за чупене. За това внимаваме какво ядем и избягваме да отваряме бирената бутилка със зъби :)
Посещаваме зъболекарския кабинет редовно: Специалисти препоръчват профилактичен преглед на всеки шест месеца, тоест – два пъти годишно. За съжаление, хората с генетическа предопределеност към кариеси, като нас, трябва да прекрачват прага на зъболекарския кабинет поне на три месеца.
Трудна задача е, но мобилизираме всички сили, за да я изпълним.
Не пренебрегваме и устните: Здравите и чисти зъби обаче все още не са гаранция за красива усмивка. Има още едно условие, на което винаги обръщаме внимание – устните, разбира се! За да са меки, ползваме нежен балсам, а за да са вкусни – тази домашно направена маска от ягоди.
Е, това е нашата грижа за усмивката... Каква е вашата?
Добави коментар