В съкровищницата на човешката цивилизация има книги, които са събрали мъдростта на вековен опит и затова са пътеводител на народи и дори цели цивилизации. На всички са добре познати тестовете от Библията и Корана.
Някои произведения са написани като поеми, разказващи за героични подвизи, но заедно с това утвърждават основни човешки достойнства като чест, смелост, доблест и други. Илиада и Одисея са истинско богатство, на което се опира цялата западноевропейска литература.
Източният свят също има своите шедьоври. Такава книга е индийската Махабхарата. Тя представлява епична поема, която е една от най-дългите в световната литература и е от решаващо значение за културното и религиозното възпитание на индусите.
Махабхарата е епопея, изградена от 100 хиляди двустишия и е приблизително 10 пъти по-дълга, отколкото "Илиада". Основната линия в сюжета се опира на игровия модел, по точно на игра на зарове. В ритуала на ведите той е задължително условие при коронацията на владетелите, символизиращ пренареждането и обновяването на обществения и вселенския порядък.
За времето на създаването на епоса е определен един много дълъг исторически период, започва от ІV век преди Христа и е завършена през VІ от новата ера. През цялото хилядолетие са правени много добавки към текста.
Създаването на творбата е легендарно. Бог Ганеша е диктувал на мъдреца Вяса съдържанието на поемата. Днешното виждане е, че Вяса е сборно име на много високообразовани хора от кастата на брамините, които са писали отделни части от творбата.
Вяса е не само разказвачът, но и действащ персонаж от творбата. Той е съветникът на героите, когато те се нуждаят от подкрепа.
Самият сюжет обхваща разказа за две воюващи роднински династии - братовчедите Пандавите и Кауравите. Началото бележи срещата на двете армии в полето на дхарма. Това е законът за чистата истина на живота. Той е символизиран от колелото, което е без начало и край и представлява вечността. То е изобразено и на националното знаме на Индия.
Главният герой се казва Арджуна и е непобедим воин. Той има подкрепата на боговете и сам богът Кришна кара колесницата му. Под формата на диалог между героя и бога са представени основните постулати на хиндуизма. Арджуна е поставен пред тежка дилема, когато трябва да пролива братска кръв, но бог Кришна го напътства да следва своето предопределение и да изпълни това, което се иска от него в момента. На тълкуване са поставени основни въпроси и житейски категории като морал, дълг, смисъл на човешкия живот.
Побеждават тези, които успеят да победят своите желания и да се свържат с върховния Аз, който живее във всеки един човек. Всички тези напътствия са поднесени чрез разказа за една житейска история, за да бъдат разбрани от всички.
Окончателният индийски вариант на Махабхарата, известен още като критичното издание, е съставян в течение на близо 50 години в град Пуне, завършвен е през 1966 г.
Макар че това се счита за авторитетна индуски версия в Индия, има и регионални вариации, особено в Индонезия и Иран.
Първият и най-забележителен английски превод се появява през 1890-а и е съставен от индийския учен Kisari Mohan Ganguli. Това е единствената пълна английска версия, която е на разположение в публичното пространство, въпреки че няколко са публикувани и няколко съкратени версии.
Добави коментар