Най-честите причини за ниско либидо

Най-честите причини за ниско либидо

Истината е, че сексуалното желание и апетитът за секс са далеч от константни: те ту нарастват, ту намаляват през целия ни живот. Цяла една година може да искаш секс повече от всичко, а в следващата – сексът да е последното нещо, за което мислиш.

А що се отнася до връзките, за никого не е тайна, че сексуалното привличане може да избледнее след време. Колкото повече време си с някого, толкова повече онова необяснимо, пламтящо привличане се трансформира в огнище на комфорта. Това домашно огнище, за добро или лошо, няма никаква вероятност да подпали живота ти. Поне не по този начин. В този ред на мисли, има ли начин да поемеш контрол над либидото си? Продължавай да четеш, за да разбереш…

Четирите най-чести причини за ниско либидо

Нормално е да преминаваш през определени периоди с ниско либидо, но има куп други причини, които влияят на сексуалния ти апетит. "Предимно четири фактора могат да причинят ниско либидо: физически, хормонални, психологически проблеми, или проблеми във връзката", казва секс терапевтката Даниел Бенет. При толкова много потенциални причини предвид, това, което може би ще ти помогне, е да стигнеш до корена на проблема за ниското ти либидо. Така гарантирано можеш да предприемеш конкретни действия, за да повишиш сексуалния си апетит. Най-напред посети личния си лекар. Насрочи си час за кръвен тест, в който можеш да провериш състоянието на щитовидната си жлеза. Посети гинеколога си, за да провериш за вагинална сухота, а също така се консултирай с лекар доколко може страничните ефекти на лекарствата, които приемаш, да повлияят на настроението ти (включително противозачатъчните). Ако медицинските изследвания не ти дадат някакви отговори, е време за малко самоопознаване.

Свържи се отново с тялото си

Грижата за себе си може да приеме всякаква форма – от това да спиш достатъчно нощем, до това да си оставяш време за себе си и креативните си дейности. Храни се добре и избягвай алкохола – той може да инхибира някои хормони, свързани с либидото. Даниел препоръчва упражнения за "фокусиране в себе си" или упражнения за фокусиране на усещането.

Те се изразяват в това да докосваш чувствено тялото си, без първоначално да включваш движения, водещи до оргазъм или секс, а просто да се почувстваш отново комфортно с тялото си. Ако не си спонтанна личност и предпочиташ да планираш, то Даниел съветва да си избереш определен ден от и час от седмицата, които да посвещаваш само на секс – просто се увери, че това не е времето, в което се предполага, че ще спиш. "Избери основен момент от деня за секс, който не е късно през нощта, защото тогава най-често сме изморени и искаме да легнем и да спим", казва тя.

Погрижи се за психичното си здраве

Понякога се налага да копаеш по-дълбоко. Ролята на менталното ти здраве за сексуалното ти желание не бива да се подценява. Проучванията показват, че депресията може да доведе до нисък сексуален интерес, а пък сексуалните травми може да променят сериозно начина, по който гледаш на секса като цяло. "Менталното здраве може да повлияе на либидото, особено ако страдаш от тревожни разстройства и имаш травми, свързани с негативен сексуален опит", казва Даниел.

"Докато правиш секс или дори просто си мислиш за секс, можеш да събудиш точно такъв тип травма, предизвиквайки някаква фобийна реакция към сексуалната интимност". Ако е възможно менталното ти здраве да е причината за ниския ти сексуален интерес, то си струва да отидеш на терапия или конкретно на сексуална терапия.

 

Източник: cosmopolitan.bg

ключови думи:
лбидо

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Телец
21 април – 21 май