Сигурно знаете, че всяка година на 24-ти юни празнуваме Еньовден – денят на билките. Народът казва, че "навръх лято Еньо си намята кожуха да върви за сняг". Нощта преди празника се нарича "нощта на умиращото и възраждащото се слънце", а от днес денят бавно започва да намалява. Точно затова е прието да се твърди, че Еньовден е далечното начало на зимата. Но вие не се притеснявайте - все пак астрономическото начало на лятото беше само преди 3 дни. Така че да му се радваме, докато е време.
Днешният празник обаче е чудесен повод да се отдадем на едно типично лятно занимание, а именно - събирането на билки. Според тълкуванията, ако растенията се откъснат на този ден, лечебната им сила е най-голяма.
Всъщност, събирането може да започне още от "тъмни доби", когато е апогеят на магическите свойства на билките. Смята се, че ако се наберат по това време, те могат да служат за лечение на бездетни жени, за прогонване на зли духове, правене на магии. Вярва се дори в лечебната сила на еньовденската роса. Нейната магическа сила се използва от магьосниците – бродници.
Та, днес е страхотен повод да се вживеем в ролята на магьосници и феи и да се погрижим за здравето си през годината. В този ред на мисли, ето няколко супертреви, които можем да потърсим още сега:
Еньовчето има антивъзпалително действие – прочиства бъбреците, панкреаса, черния дроб. Важно е да се знае обаче, че Родопското еньовче е защитен вид и не бива да се бере в Родопите и Тракийската низина.
Игликата е от "моминските цветя" и предпазва от зли сили и магии. Същите способности имат невенът, божурът, седефът.
Маточината помага срещу вируси, остри кашлици и потене. Има свойството да стимулира апетита. С маточина може да се жабурите, ако страдате от възпалени венци и лош дъх. Може да се използва и при неспокоен сън.
Омайничето омайва и човекът се влюбва завинаги според поверията. Освен това, то свива кръвоносните съдове и успокоява нервната система. Прилага се при диария, хемороиди, лошо храносмилане, повръщане.
Жълтият кантарион действа противомикробно, противоязвено, има кръвоспиращ ефект, подобрява оросяването на сърцето.
Мащерката има болко- и нервноуспокоително, газогонно действие, прилага се при всички видове кашлица, болезнена менструация. Може да се използва външно за гаргара при зъбобол и при изгаряния.
Здравец можете да наберете и от градинката пред блока (но гледайте да е преди изгрев, за да е най-лечебен :) Той понижава кръвното налягане, действа успокояващо, притежава антивъзпалително и кръвоспиращо действие.
Ето и една любопитна подробност: 77 и половина са болестите, ако се позовем на народните вярвания. Традицията повелява да се прави букет от 77 и половина билки – лечебни, магьоснически, любовни и разделни. Всеки, който има съприкосновение с този венец, ще бъде здрав през цялата година. Еньовденският венец се пази до следващото лято, за да служи за лек, ако някой се разболее.
Вярва се, че да се види изгряващото слънце на този ден е на здраве (а и става за репетиция за юлското утро). Особено лечебно е изкъпването във вода, но такава, в която се е "изкъпало" преди това слънцето.
Разкажете ни вие какви ги вършите на Еньовден на нашата фен-страница във фейсбук.
Добави коментар