Редица изследвания доказват, че средностатистическият човек лъже около 1-2 пъти на ден.
За добро, умишлено – нека оставим това извън картината днес.
Първият признак е дълбоко вдишване и дълбоко издишване.
Юли 1913 г. Виторио Бенуси, брилянтен учен и художник, с помощта на машини се опитва да достигне до дълбините на човешката душа и изобретява детектор на лъжата.
Но докато колегите му правят същото, разчитайки на пулса и кръвното налягане, той разчита на дишането. В статия с красивото заглавие "Респираторни симптоми на лъжата" той показва два признака на лъжа – дълго вдишване – ехо на истината и удължено издишване – прелюдия към лъжа.
Това също може да означава, че сте засегнали тежка, емоционална тема в разговора, която човекът не иска да разкрива или затова си прави пауза, за да конструира отговор. Всеки случай трябва да се разглежда отделно.
Вторият знак гледа в горния десен ъгъл.
Има зона на фантастика и фантазия. Ако по време на диалог събеседникът гледа там (за вас е огледално от лявата страна) – той лъже или не казва цялата истина.
Между другото, ако погледне в горния ляв ъгъл, той си спомня събития, които наистина са се случили.
Третият признак е липсата на иманентност.
Иманентността е органично, естествено състояние. В контекста на комуникацията това означава, че думите и поведението са еквивалентни.
Например, ако човек говори за тъга, лицето му изразява това чрез свити ъгли на устните, гледане надолу и други признаци. И обратното, при лъжата човек говори за радостно събитие и в същото време изглежда угаснал.
Да обобщим: ако човек "казва" едно и също нещо вербално и невербално – вярно е, ако се различава – лъже.
Добави коментар