Мнозина хора, които са в сериозни връзки – и дори семейни, знаят колко натоварващо може да е присъствието на свекървата или тъщата. В България имаме куп поговорки и шеги за "свекито" и "тъщозавъра".
Разбира се има и такива, които се разбират много добре с майките на половинката си. Сега обаче ще поговорим за другите – и по-специално за проблемите на една жена със свекърва й.
Случвало ли се е свекито да досажда ненужно? Да дава постоянно насоки на семейния живот на младите? Да си вре носа навсякъде?
Е, ако отговорът на част от тези въпроси (или поне на един) е "Да, но задължително трябва да научите тези златни правила за това как успешно да се справите със свекървата.
"Досадното присъствие на свекървата в живота на съпрузите може да наруши семейната идилия. Именно заради това изграждането на правилната връзка с майките на съпрузите ни е изключително важно", казва психотерапевтът Алла Бажан.
Според нея съпрузите често предпочитат да се отдалечат от родителите си, за да решат проблема с повишената си ангажираност в ежедневието и личните отношения. Този подход обаче няма да може да доведе до желания резултат без правилното отношение към проблема.
"Когато раздялата между мъжа и майка му не е завършена (в края на краищата, ако мама "се намесва" в живота, значи не е преминала), дори заминаването за Марс няма да е достатъчно. Мама ще отиде с него и ще продължи да мели за своето си в назидателен тон", каза Бажан.
Тя обясни, че причината за прекомерното внимание на майката към семейните дела на нейния син често е липсата на ентусиазъм за собствения й живот, както и отношението й към порасналото дете като зависимо и малко. Според Бажан такива отношения показват, че границите на отговорността са размити в семейството.
"За да възстановят границите порасналите деца ще трябва да ограничат властта на майка си, като демонстрират пред нея своята независимост и я затвърждават с действията си: "Мамо, обичам те, но вече съм пораснал и съм готов да решавам проблемите си сам. Ако имам нужда от съвет ще помоля за него", обясни експертът.
В същото време, както предупреждава психологът, няма да е толкова лесно да се принуди майката да излезе от личния си живот, защото тя често е удобна фигура за обединяване срещу "врага" в семейните конфликти. Този модел на поведение трябва да се избягва.
Източник: jenata.blitz.bg
Добави коментар