Ивановден е: Ето какви са обичаите и вярванията

Ивановден е: Ето какви са обичаите и вярванията
Ивановден (7 януари) е сред най-почитаните български празници. Стотици хиляди българи празнуват имен ден в деня, в който църквата почита св. Йоан Кръстител. Именици са Иван, Иванка, Иванина, Ваньо, Ваня, Ванина, Йоан, Йоана, Йовко, Йовка, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Калоян, Жан, Жана и Яна. 

Януарските празници са много, само 9 дни от първия месец на годината не се празнува, а Ивановден е почти национален купон. Празнуването на Ивановден засяга почти всяко българско семейство. Народни ритуали и православни традиции се съчетават в деня на св. Иван, както и на още много празници в България. 

Обичаи на Ивановден

Обредно къпане - Това е най-характерният обичаи на Ивановден. Празнуването на много места в страната включва ритуал, според който къпят имениците "за здраве". В него участват и жени, които са се сгодили наскоро. Затова и Ивановден се нарича "Женски водици;

Пръскане с вода - Кумовете ритуално къпят младоженците, които са венчали през миналата година, като ги пръскат с вода. Празникът е посветен на кумството и побратимството, младото семейство посещава кумовете и им носи баница, вино и ракия;

Ритуал за побратимяване - Млади семейства с общи кумове празнуват с побратими и посестрими. От Ивановден до началото на Великденските пости са разрешени сватбите. 

Българската народна традиция свързва обредите и обичаите на Ивановден с пречистващата сила на водата, осветена на Йордановден. Настъпва краят на "мръсните дни" и хората се обръщат към пожеланията за здраве, щастие и късмет. 

На трапезата, на която се празнува Ивановден, се слага варено жито, фасул, ошав, баница, кървавица, печена луканка, свински ребра със зеле. И разбира се - ракия и вино. 

Това е последният ден, през който обикалят новогодишните маскирани дружини.  

Св. Йоан Предтеча и Кръстител 

Иван е видоизменено име на староеврейското Йоан, което означава "богопомазан".

Св. Йоан Предтеча е най-почитаният от християнската църква светец след майката на Исус Дева Мария. 

Само на три празника християните възпоменават не смъртта, а раждането на този, когото прославят - Рождество Христово, Рождество на Пресвета Богородица и Рождение на св. Йоан Кръстител. 

Църквата празнува пет пъти в годината паметта на св. Йоан Кръстител - на 23 септември – зачатие; 24 юни – рождение; 29 август – отсичане на честната му глава (строг пост); 7 януари – събор на св. Йоан Кръстител (във връзка с Кръщение Господне); 24 февруари – първо и второ намиране на честната му глава; 25 май – трето намиране на честната му глава. 

Ивановден е религиозен и народен празник, който се празнува в чест на свети Йоан Кръстител. Той предрича идването на Исус Христос като пратеник на Бога и дава Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан.
ключови думи:
Ивановден

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Козирог
22 декември – 20 януари