Българската православна църква чества на 5 декември празника Света Сава, който според преданията в края на живота си построил множество манастири и болници.
В българските предания обаче най-често Сава е представена като жена-светица - покровителка на чумата. Българинът смята, че тя е сестра на Варвара, а нейн брат е св. Никола, чиито празник се отбелязва ден по-късно, на 6 декември. На някои места честват празника като на светец - мъж, покровител на вълците (вълчи пастир).
В нашите обичаи обредните практики са сходни като тези за Света Варвара, защото двете сестри подготвят всичко за деня на брат им Никола. "Варвара вари, Сава пече, Никола иде с голямата лъжица и гости гощава", казва народната приказка.
В миналото на този ден жените, които искали да имат деца изпълнявали ритуал заедно с най-старата жена в дома. Жената, която искала дете правела обреден хляб. Започнала да пресява брашно със сито обърнато наопаки, а най-старата жена й казвала: "Обърни, чедо, ситото, че да ти се обърне корема".
Предците ни изпитвали страхопочитание към св. Сава, защото вярвали, че "засява" болестите по хората, от там идва и израза "Варвара заварява болестите, а Сава ги разсява".
На Савинден се подготвя Никулденската трапеза.
На някои места приготвят в чест на мъртвите варено жито и го раздават на гробищата за помен.
В някои райони на страната денят се празнува за сечено и порязано. Затова се спазва забраната да не се пипат остри предмети.
Добави коментар