У-уей или философията на нищо неправенето

У-уей или философията на нищо неправенето

У-уей е особена категория в даоизма, която предполага невмешателство в естествения ход на нещата. Тази философия е наречена още изкуство на съзерцателната пасивност или нищо неправене. Как нейните принципи могат да помогнат на човека в съвременния живот, разкрива themindunleashed.com.
Съгласно Лао Цзъ «ако някой иска да овладее света и да го манипулира, той ще се сблъска с неуспеха. Защото светът е свещен кораб, който не трябва да бъде манипулиран. Ако някой иска да си го присвои, го губи». В тази фраза е скрита цялата философия на у-уей.

Такива възгледи коренно противоречат на западната философия на успеха, която ни призовава да бъдем активни, да действаме срещу всички, да завоюваме света и винаги да се стремим към по-голямото. Този подход обаче често е причина за депресии и стрес, докато у-уей помага за преодоляването на сложни жизнени ситуации. И така, какви са основните постулати на тази философия? 

Бездействието не означава, че нищо не се случва

У-уей се превежда от китайски като «не-действие» или «действие без действие». Това е живот в съгласие с естествения ход на събитията, в противовес на активното преследване на цели и тяхното форсиране. При това обаче у-уей не трябва да се бърка с с безделието.

Следването на философията на у-уей не е повод да се седи встрани, празно да се нюблюдава животът и да се критикуват другите. У-уей е вдъхновено състояние на човека, който е изпълнен с жизнена енергия и посвещава своите действия само на висши цели. Този човек не изразходва енергия за дреболии и действа, само когато за това настъпи най-доброто време. И тогава целият свят го поддържа.

У-уей може да се опише чрез известния на всички символ Ин-Ян. От една страна, това е активната мъжка енергия, която предполага разширяване на себе си в света. От друга страна, пасивната женска енергия, която символизира вътрешното познание. Цялата китайска медицина, бойните изкуства, гимнастиката и иглотерапията са призвани да балансират мъжката и женската енергия, т.е. действат и не действат едновременно. Това е и у-уей. 

Вселената не работи против нас

Ние не живеем между Небето и Земята, ние самите сме и Небето, и Земята. За да практикуваме у-уей, е нужно преди всичко да осъзнаем себе си като част от вселената. Нужно е да почувстваме тясната връзка и единство с всичко, което съществува. Само така можем да придобием вътрешната свобода и да престанем да живеем в борба с околния свят.

Лао Цзъ пише за това: «Човек зависи от Земята, Земята – от Космоса, Космосът – от Дао, но Дао не зависи от нищо». Оттук и човек, който познава Дао, не зависи от нищо. За него всички житейски събития преминават пред очите му, като на кино. 

Физическото действие не е единственото

Дори когато нашето тяло се намира в състояние на покой, нашият неспокоен ум продължава да се суети. Ние преживяваме, превъртаме през главата си различни ситуации, планираме бъдещи битки. Съгласно у-уей, важно е да се успокои не само тялото, но и мозъкът.

Иначе е невъзможно да се разбере действаме ли ние в съответствие със замисъла на вселената или се отдаваме само на нашето его. Дори в медитацията не трябва да се стараем прекалено усърдно. Лао Цзъ съветва да бъдем спокойни и внимателни, да се учим да слушаме не само нашия вътрешен глас, а и гласа на околния свят. За това е нужен спокоен и проницателен ум. 

Нужно е да се научим да приемаме промените

Всичко в природата е подложено на постоянни метаморфози. Тези промени се регулират от висши закони, които ние не можем да разберем. Заради това е безполезно да им се противопоставяме или да се опитваме да се борим с промените.

Нали не ви минава през ума да сложите точка на смяната на годишните сезони или на залеза на слънцето? Преставайки да се борите срещу промените, вие ще можете да видите у тях само положителните аспекти. 

Учете се на безцелно движение

Китайският философ Чжуан Цзъ препоръчва начин на живот, който той нарича безцелно движение. Днес отсъствието на цел се смята едва ли не за смъртен грях. При това ритъмът и начинът на съвременния живот не допринасят нито за хармонията, нито за равновесието.

В своите трактати Чжуан Цзъ пише: «Представете си един художник или сръчен занаятчия. Талантливият дърворезбар или финият ковач не размишлява и не разсъждава логично по хода на своите действия. Той прави нещата инстинктивно и спонтанно, без да знае защо стига до успеха. Неговото майсторство до такава степен е станало част от него, че той просто се доверява на своите движения и не се замисля за причините». Именно такова състояние се постига с помощта на у-уей.

ключови думи:
У-уей

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Стрелец
23 ноември – 21 декември