В днешно време повечето от нас са на мнение, че да се яде месо или не е здравословно, или не е екологично, или не е етично, или и трите едновременно. Доколко тези хора са прави в разбиранията си е много спорен и комплексен въпрос, чието разглеждане излиза извън пределите на елементарен материал, какъвто е настоящият.
Въпросните вярвания обаче никак не са ново явление и навярно са част от причината за изобретяването на един доста дълъг списък със заместители на месото. Тук на свой ред съвсем естествено започва да напира въпросът "Откъде-накъде човек, който доброволно се е отказал от удоволствието на животинската плът, продължава да търси вкуса й?" Уви, нашият сайт е напълно безсилен да заеме компетентна позиция по него, макар и да имаме цял един вегетарианец в екипа си.
Но може би историческите факти, които следват, ще ви наведат на някои мисли в правилната посока. Днес някои хора се дразнят, че им слагат соя в кренвиршите от месо, а други се страхуват дали пък във веган кюфтетата им случайно не е попаднала някоя животинска молекула. В следните редове ще разгледаме как точно се е стигнало до втория оксиморон...
1896: Джон Келог*, луд лекар и член на Църквата на адвентистите от седмия ден, създава "безмесното месо" Nuttose. То е направено от фъстъци и бързо се превръща в основна храна не само в санаториума на Келог, но и в други здравни заведения. Въобще, идеята на доктора е да промотира зърнените храни и ядките като здравословна алтернатива на класическата закуска, състояща се от небогоугодни храни като яйца и бекон.
1931: В есето си "След петдесет години" Уинстън Чърчил пише: "Ще избягаме от абсурдното отглеждане на цяло пиле, за да изядем гърдите или крилцата му, откривайки подходящ начин за култивирането на тези части." Проникновено...
1933: Църквата на адвентистите от седмия ден основава Loma Linda Foods (понастоящем Worthington Foods), които произвеждат едни от първите масово достъпни фалшиви меса от соя и пшеница.
1967: Английски учени откриват Fusarium venenatum - микроплесен с изключително високо съдържание на протеин.
1981: Американският ресторантьор Пол Уенер оформя неизядени остатъци от зеленчуци и ориз в кюфтета и ги продава като Гардънбургери (Gardenburger).
1994: Английската компания Quorn започва да произвежда фалшиво месо от Fusarium venenatum.
1995: Малък и никому неизвестен производител на вегетарианско месо на име Turtle Island Food успява да продаде първите си 500 бройки. До 2012 година числото достига 3 000 000.
1998: Gardenburger "излитат в космоса", след като излъчват дублирана от Самюъл Джаксън 30-секундна анимационна реклама по време на последния епизод от ситкома Зайнфелд. Цената на рекламата е 1,5 милиона долара. Приходите след излъчването й са неизвестни.
1999: Компанията, търгуваща с вегетариански бургери, Boca Burger взема решение за осемкратно увеличение на рекламния си бюджет от 500 000 долара на 4 000 000 долара; Worthington Foods наливат 5 000 000 долара, за да промотират две продуктови линии. Gardenburger напомпват маркетинговите си мускули до главоломните 18,2 милиона!
2002: Burger King пускат на пазара своя BK Veggie Burger. McDonald's, които до този момент продават безмесни хамбургери в Англия, Холандия и Индия, бързат да ги лансират и в САЩ. Quorn се появяват по американските рафтове. От Института по гъбите (не се бъзикам с вас) се оплакват, че Fusarium venenatum не е точно гъба. Quorn са принудени да премахнат фразата "гъба по природа" от етикетите.
2008: PETA обявяват награда от 1 000 000 долара за онази лаборатория, която успее да разработи годен за масово производство ин витро пилешки продукт до 2012 година.
2009: Институтът Cornucopia открива, че повечето конвенционални (разбирайте не био) вегетариански бургери на пазара се произвеждат с хексан - замърсител на въздуха и невротоксин.
2011: В интернет и по телевизиите плъзва новина, че японски учени работят по превръщането на човешки екскременти в адекватен заместител на месото. Впоследствие се оказва, че цялата история е съшита с... хм... кафяви конци.
Все още е 2011: От New York Times пишат, че вегетарианският бургер се е превърнал във "водач на потребителския апетит". Затова едно опушено на секвоева дървесина кюфте от леща и киноа може да струва 14 долара (това са около 20 лева) в престижен ресторант в Ню Йорк.
2012: PETA удължават срока за лабораторното месо до 2014 година. Фирмата за пазарни проучвания Mintel докладва: "въпреки, че само 7% от потребителите наричат себе си вегетарианци, 36% признават, че ядат фалшиво месо".
2013: Дегустираме първото ин витро месо в света. Дегустацията е излъчена директно, а бургерът с цена от 250 000 евро е обявен за "близък до месото, но не толкова сочен".
Очаквайте продължение, а дотогава... мислете с главите си и не се поддавайте на манипулации. Стайнбек ли беше казал, че каквото и да ти говорят, става дума за пари? Мъдър човек!
* Горещо ви препоръчвам да изгледате филма The Road to Wellville, където ролята на смахнатия лекар се играе от Антъни Хопкинс
Добави коментар