Подуването... подуването е онова чувство на изпълненост и напреднала бременност, което ни спохожда къде често, къде още по-често. Онова чувство, което се дължи на прекомерно "налягане" в стомаха и червата. Това налягане може да е от въздух, който сме погълнали, или от задържане на газове, които сме образували в следствие на храносмилателния процес. Най-честите поводи за появата му са следните:
-
Преяждане. Или претъпкване, ако трябва да сме терминологически акуратни. Защото можете да се претъпчете и с нискокалорийни, но обемни храни като зеленчуци, например.
-
Поглъщане на въздух. Обикновено се случва, когато поглъщате храни и течности с висока скорост. Може да възникне при по-интензивен диалог на масата или крещене по телевизора. Дъвкането на дъвка, пиенето на газирани напитки и пушенето също са сериозни фактори.
-
Хранителен избор. Някои храни са трудносмилаеми и/или имат склонността да ни "напомпват" повече от други. Тук обичайните заподозрени са бобовите, броколи, лук, зеле, кафе, газирани напитки и др.
-
Непоносимост към определени храни. Начело тук са храните, съдържащи глутен, млякото и млечните продукти и ядките. Голяма част от хората не могат да усвояват тези храни твърде добре.
-
Спастичен колит (раздразнено дебело черво). Сравнително често срещано състояние, което не е причинител на газове, но при него сме по-чувствителни към увеличеното налягане в стомашно-чревния тракт.
-
Запек. Нередовният стомах е предразположен към подуване и болки. Много нередовният стомах може да стане причина за натравяне и да доведе до сериозни усложнения.
-
Хормонални промени при жените. Подуване може да възникне на хормонална основа по време на бременност или месечен цикъл.
Как да избегнем подуването?
-
Водете си хранителен дневник. Така всеки път, когато се подуете ще можете да направите справка за възможните виновници от хранителен произход.
-
Яжте по-малки порции, по-често. Подобен вариант е добър в случай, че се стремите да приемате повече калории и трите ви основни ястия за деня са с размера на малка република.
-
Намалете количеството въздух, което поглъщате. Яжте в седнало положение и дъвчете бавно. Избягвайте газираните напитки и пушенето.
-
Пийте повече вода и тренирайте редовно. Това ще подобри храносмилането и ще "раздвижи" червата ви.
-
Не прекалявайте с неразтворимите фибри (зърнени култури и триците им, ядки, семена и др.). Те се наричат неразтворими, поради простата причина, че не се асимилират от организма. Целенасоченото приемане на големи количества неразтворими растителни влакнини може да доведе до запек и редица други проблеми.
-
Приемайте пробиотици и ензими. Пробиотици можете да си набавите чрез консумацията на ферментирали храни или като добавка. Богати на ензими са суровите плодове и зеленчуци, особено папаята и ананасът, които спомагат за усвояването на белтъчините. Съществуват и фармацевтични варианти, съчетаващи комплекс от ензими.
Добави коментар