Какво се случва с женския мозък по време на бременност?

Какво се случва с женския мозък по време на бременност?

Знаем, че бременността променя изцяло тялото на майката, но нови изследвания показват, че промените в мозъка са също толкова фундаментални.

Въз основа на скенери на мозъка на една 38-годишна жена, извършвани в продължение на две години, учените са успели да създадат първата цялостна "карта" на промените в мозъка по време на бременност.

Данните, публикувани в специализираното издание "Nature Neuroscience", показват динамична реорганизация в мозъка на майката, като в хода на бременността промените се осъществявали като по часовник.

 

 

Как бременността пренарежда женския мозък

Промени във функцията и анатомията се регистрират в почти всички части на мозъка, включително в областите, участващи в обработката на социалните и емоционалните връзки, въздействия и взаимодействия. При това някои от тези промени остават видими до две години след раждането на бебето.

Така учените стигат до извода, че хормоналните промени по време на бременността и майчинството реорганизират анатомията и функциите на мозъка с мащаби, сходни с тези по време на пубертета. "Най-накрая успяхме да наблюдаваме тази промяна в реално време", казва ръководителката на изследването Емили Джейкъбс от Калифорнийския университет в Санта Барбара, САЩ.

 

 

Наблюдаваният мозък е на Елизабет Храстил, която също е невролог. Учените изследват мозъка ѝ с помощта на ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на всеки няколко седмици, като наблюденията започват още преди бременността и продължават две години след раждането.

Изследователите регистрират мащабни промени в цялостната невроанатомия на мозъка, които се разгръщат седмица след седмица по време на бременността. Променили се например обемът на сивото вещество, дебелината на мозъчната кора, микроструктурата на бялото вещество и обемът на вентрикулите.

"Резултатите са забележителни. Те показват, че за сравнително кратко време бременността може да промени мозъка толкова силно, колкото и пубертетът например", казва американската невроложка Клеър Маккормак, която не е участвала в изследването.

Образно казано, при бялото вещество става дума за един вид трасета, по които се предава информация между отделните области на мозъка. Колкото по-силни са тези трасета, толкова по-ефективно се пренася информацията. Именно това са наблюдавали учените при мозъчните скенери по време на бременността на невроложката Елизабет Храстил.

Наблюдаваните промени са засегнали целия мозък. "Над 80% от областите на мозъка ми показаха намаляване на обема на сивото вещество", казва самата Храстил. Сивото вещество е мозъчна тъкан с висока концентрация на тела на невронни клетки. Именно там се обработва информацията, поради което намаляването на обема на сивото вещество понякога се свързва със занижаване на когнитивните функции. Авторите на изследването обаче обясняват, че намаляването на сивото вещество по време на бременност не е непременно нещо притеснително. По-скоро става дума за временно специализиране и дори усъвършенстване на мозъка, докато той се подготвя за майчинството - нещо като процеса на извайване на скулптура от мраморен блок.

"Тази промяна в мозъка вероятно отразява фината настройка на невронните вериги. Този адаптивен процес позволява на мозъка да се специализира", казва ръководителката на изследването Емили Джейкъбс.

"Чак сега хвърляме поглед върху този забележителен неврологичен процес"

В момента се подготвят изследвания на много жени, които целят да се установи дали и как тези мозъчни промени влияят върху психиката и здравето на майката. Изводите биха могли да подобрят познанията за състояния като постнатална депресия и прееклампсия.

Шокиращ е фактът, че това е първото изследване, което последователно картографира промените в мозъка по време на бременност, пишат авторите на изследването. "Годината е 2024, а ние чак сега хвърляме поглед върху този забележителен неврологичен процес. Има толкова много неща за невробиологията на бременността, които все още не разбираме. Това се дължи не на последно място на факта, че в миналото биологичните науки винаги са пренебрегвали женското здраве", смята Емили Джейкъбс. Според нейните изчисления от 50 000 статии за мозъчни изображения, публикувани през последните 30 години, по-малко от една на сто са фокусирани върху фактори, засягащи само жените, като например бременността.

 

Автор: Фред Шуалър

Източник: Дойче веле

ключови думи:
бременност

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Стрелец
23 ноември – 21 декември