Повечето от нас, когато тръгват на дълъг път, избягват пиенето на течности, за да не спират по пътя, но това е опасно за здравето и живота и не трябва да го правим. Учените казват, че това е изключително опасно и може да доведе до сериозни последствия.
Доказано е, че жаждата при шофиране има същото въздействие върху организма, както и недоспиването или алкохола.
Дехидратацията причинява намалена мозъчна активност и лоша концентрация. Освен умората, обезводнените шофьори се оплакват от главоболие, промени в настроението, раздразнителност и други симптоми, които влияят на качеството на тяхното шофиране.
Изследване на университета "Лъфбъро" в Англия установи, че шофьорите, които не пият достатъчно вода, правят толкова грешки на пътя, колкото и шофьорите, които са употребили алкохол.
Учените провели тестове с шофьори, като са използвали симулатор. Когато участниците в проучването не били жадни и обезводнени били отчетени 47 пътни инцидента, но когато те били обезводнени, броят на "катастрофите" нараснал с повече от 100% – били регистрирани 101 ПТП. Това е близо до предполагаемия брой пътни злополуки, когато се шофира под въздействието на наркотични вещества или алкохол. Сред шофьорските грешки били и поднасяне на автомобила по платното, по-бавна реакция за спиране, навлизане върху пътния банкет или пресичането му.
Следващият път, когато тръгнете на път, пийте достатъчно вода и задължително вземете течност за из път, съветват от e-zdravey.
Добави коментар