Не се тревожете напразно: Такиа мисли могат да ви разболеят

Не се тревожете напразно: Такиа мисли могат да ви разболеят
Едно от нещата, които всички правим, когато останем сами с мислите си, е да създаваме реалност, която все още не се е случила. Говорим си наум и се убеждаваме, че нещото, което очакваме, ще се случи по определен начин.

"О, ще е толкова трудно да се справя с това"!

"Ще бъде истинска мъка да стигна до там"!

"Трафикът ще е ужасен"!

"Ами ако им хареса какво нося"?

"Косата ми няма да е със същата дължина дотогава"!

"Качила съм килограми, откакто ги видях за последно - ще кажат нещо"!

Вие създавате безкрайно количество въображаеми бъдеща, само едно от които може действително да се осъществи.

Когато се измъчвате с мисли си по този начин, се случват две неща:

1. Вие натрупвате хормони на стреса в тялото си като кортизол, които се натрупват, докато самото събитие не настъпи. Повече кортизол води до повече стрес, по-лошо здраве, повече напрежение, лошо храносмилане, възпаления и редица други заболявания;

2. Лишавате се от възможността да живеете в настоящето, да присъствате и да се наслаждавате на това, което имате сега. Не можете да контролирате бъдещето. Тревогата за него не прави нищо, което да го промени към добро.

Не е необичайно. Всички го правим. Полагаме бъдещето си основано на страхове, не на факти, и в крайна сметка се страхуваме по една или друга причина от него. Но познайте какво? В 9 от 10 случая грешите. Бъдещето, което сте очаквали, не се случва. Всичките ви тревоги са били напразни, пише sanovnik.bg. Но никога няма да си върнете това изгубено в неоснователни страхове време.

Това важи и за крайните срокове и перфекционистичните наклонности. Очаквате, че крайният продукт няма да е перфектен, затова намирате извинения да отложите започването. Точно и затова няма смисъл да се тревожите.

Опитайте следния експеримент, описан по-долу. Той бавно ще ви помогне да спрете да се тревожите толкова много за въображаеми бъдещи неща и ще ви върне в настоящия момент.

- Дръжте малък бележник в джоба си или, ако предпочитате, използвайте приложението календар на телефона си;

- Намерете събитие или краен срок в бъдещето, за който се страхувате, притеснявате или стресирате;

- В секцията "бележки" на събитието в календара (или в тефтера си) запишете от какво се притеснявате за това събитие. Бъдете възможно най-подробни. Например: " Човекът, когото харесвам, ще бъде там и знам, че ще кажа нещо нередно. Той ще бъде в лошо настроение. Няма да съм готов/а да говоря с него още."

- Отидете на събитието. Направете го. Изживейте момента.

- След това, може би на следващия ден, седнете с бележника или приложението си за календар и прочетете страховете, които сте записали преди събитието.

Някое от опасенията ви осъществи ли се? Ако е така, колко не се осъществиха? Освен това запишете дали се е случило нещо хубаво, което не сте очаквали.

Правете това за всеки момент от времето ви, който очаквате или за който умът ви се лута, тревожейки се. Най-вероятно всички тревоги са напразни. Нека натрупаният опит от това упражнение изгради това потвърждение и наблюдавайте колко много се променя съзнанието ви.

Умът ви вече има много повече съзнателно пространство, за да се концентрира върху по-важни неща и може просто да се възползва от добри навици, които подсилват позитивните мисли пред негативните.
ключови думи:
тревожност

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Близнаци
22 май – 21 юни