Използването на слънчевите лъчи за добив на енергия не е нещо ново. Но средствата, необходими за поставяне и поддържане на слънчеви панели, не са никак малко. А когато се използва за публични нужди, съоръжението заема немалка площ. Затова група учени търси нов, ефективен метод за добив на енергия с активното участие на слънцето.
Възможно решение според екип експерти от Университета Източна Англия, Университета Лийдс и Кеймбриджкия университет е пресъздаването на процеса фотосинтеза при определени микроорганизми. За тази цел изследователите възнамеряват да прикрепят към бактериите миниатюрни соларни панели. Известно е, че по-голямата част от микроорганизмите фотосинтезират самостоятелно, затова, ако функционират нормално, панелите вероятно ще имат спомагателна функция.
Макар че проектът има екологична насоченост, в случая учените не целят да се възползват от отделяния в следствие на фотосинтезата кислород. Те разчитат, че с така създадения механизъм ще стимулират в микроорганизмите отделянето на водород, който, както знаем, е мощен източник на енергия. Точно поради тази причина обектът на опитите им най-вероятно ще бъдат водорасли, които при наличието на слънчева светлина извличат солидни количества от въпросния елемент.
Нека пожелаем успех на начинанието!
Добави коментар