Празнуваме Цветница! Какво се прави, а какво е забранено?

Празнуваме Цветница! Какво се прави, а какво е забранено?

Цветница е един от най-важният християнски празници, празнуван от всички православни всяка година. На този ден нашите предци изпълнявали специални ритуали, привличащи просперитет и комфортен живот. Някои народни знаци и обреди са запазени и са достигнали до нас непроменени.

История на празника

Малко след възкресението на Лазар, Исус Христос посещава Йерусалим. Жителите на града, които вече знаели за удивително събитие, го посрещнали с палмови клонки, хвърляйки ги под краката на магарето, на което бил Божият Син. Посрещането с палмови клонки е стара еврейска традиция. Някога евреите посрещали така царете си и завръщащите се от война. След възкресението на Лазар жителите на Йерусалим посрещнали Исус като победител, известяващ победата на живота над смъртта и скръбта.

Празнуването на Цветница е свързано с празника на Великден: ​​на Цветница върбовите клонки действат като символ на палмовите при влизането на Господ в Йерусалим. Според традицията хората на този ден ги берат и ги благославят в храма: вярва се, че букет от осветено растение е в състояние да предпази къщата от пожар, а жителите й от зло и магьосничество.

Какво не се прави на Цветница?

На първо място, на тези, които постят, са забранени излишъци в храната и употребата на алкохол и месни ястия. Но в същото време, на празника можете да се насладите на рибни ястия, сладкиши и хубаво вино.

Народните поверия гласят, че на този ден не трябва да се срещате, защото това може да доведе до неприятни изненади. Разбира се, днес подобни аргументи ще изглеждат неубедителни за мнозина. От друга страна, те могат да се тълкуват така: на светъл празник, когато си спомняме за Спасителя, вероятно не си струва да обръщаме твърде голямо внимание на личната красота. Има много други прекрасни дни за това.

Специално внимание заслужава въпросът какво да не правим у дома на Цветница. Смята се, че всички важни неща трябва да се отложат за по-късно. И почистването, и съдовете с храна се правят предварително, така че на празника просто да седнете на масата и да се насладите на общуването с любимите хора. Това е правилен, но не стриктен подход.

Наистина седмица преди Великден си спомняме влизането на Христос в Йерусалим. И, ако е възможно, наистина е по-добре да не се занимавате с къщата, а да прекарвате време в молитва и общуване. Но ако има някакви спешни неща, те, разбира се, трябва да бъдат направени.

Възможно ли е на този ден да отидете на гробищата, да почистите гробовете, да поставите нещата в ред? По принцип не е позволено. Но ако е наложително, вместо цветя, по-добре е да вземете със себе си осветени върбови клонки и да ги поставите на надгробната плоча. Има поверие, че в такива дни починалите предци очакват особено нашето внимание. Но ако загубата на любим човек се е случила наскоро, по-добре е да отложите посещението.

Трудните случаи, решаването на важни въпроси, както вече споменахме, е по-добре да отложите за друг ден. Но какво ще стане, ако въпросът е спешен? Например, трябваше ли да отидете на работа, да се преместите, да почетете човек, починал преди 9, 40 дни? Разбира се, животът понякога диктува своите условия и създава свои собствени планове. Църквата изхожда от факта, че в някои случаи наистина трябва да се занимаваме с наболели проблеми дори на празника Цветница.

Все още можете да почувствате радостта в този ден - опитайте се да се настроите по положителен начин. В крайна сметка всички трудности ще свършат.

Народни поличби за Цветница

От древни времена хората са забелязвали метеорологичните явления на този ден и са преценили как ще мине цялата следваща година. Най-верните от тях са оцелели непроменени и до днес.

Ако снегът се стопи по покривите до Цветница, май ще бъде топъл и слънчев.

Ако искате здраве за цялата година, почукайте по тялото с букет от върба.

Изяжте осветена пъпка от върба - за късмет в бизнеса.

Хранете птиците на Цветница - за богатство.

Да засадите ново цвете сутринта на Цветница значи да привлечете пари в къщата.

Вплетете върбова клонка в косата си - ще се отървете от главоболието.

Да счупиш нечетен брой върбови клони - на здраве, а четен - на неприятности.

Дъжд в този ден - лятото ще е влажно, а слънце - сухо и горещо.

Да нахраниш бездомно куче означава да примамиш щастието в къщата.

 Скрийте върба над входната врата - предпазете къщата от гръмотевични бури и неприятности.

Изхвърлете останалите от миналата година върбови клонки или венец -  трябва да се изгорят или пуснат в течаща вода.

Ако птиците пеят призори на Цветница, годината ще бъде успешна.

Какво се яде на Цветница?

Празникът съвпада с Великия пост, но е разрешено да се яде риба. След Цветница започва седмицата с най-строг пост - Страстаната седмица, която предшества Великден.

Кой има имен ден?

На този ден празнуват всички с имена на цветя и производните им - Невена, Маргарита, Лилия, Росица, Ралица, Вероника, Дилян/а, Здравка/о, Иглика, Детелина, Явор, Ясен, Цветан/а, Цветелина и др.

Източници: ezoteriker.ru, аctualno.com
ключови думи:
люляк Цветница

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Скорпион
24 октомври – 22 ноември