Признаваме си, че след като го видяхме, веднага ни се прииска да го опитаме. За съжаление, този фешън сорт картофи може да бъде намерен на българския пазар адски трудно и с неприемливо висока цена.
Иначе редица специалисти го определят като много по-полезен от светлите видове, които сме свикнали да ползваме в кухнята си. И му приписват редица здравословни ползи.
Сладурът започва да се отглежда за първи път в Перу, както и на много други места в Южна Америка. Не е случайно, че присъства супер активно в кулинарията на страните в тази част на света. Така че не се чудете от къде идва приятният цвят на гозбите, ако сте на лятно-есенно латино посещение.
Към днешна дата, красавецът се култивира в редица европейски държави и печели все по-голяма популярност. А миналата година започна усилено да се предлага и на Острова, където по принцип са традиционалисти.
Като оставим настрана особената му одежда, лилавият картоф може да се похвали с много високо съдържание на антоцианин – силен антиоксидант, на който всъщност се дължи уникалната окраска на
симпатягата. Смята се, че антоцианинът притежава силата да предпазва от ракови заболявания.
В същото време, в Лилавко има солидна доза и витамин C. И, да, може да се каже, че не е чак толкова калоричен – в 100 грама продукт се съдържат около 80 калории.
А съвсем ново изследване доказва, че похапването на стилния перуанец съдейства за понижаване и на кръвното налягане.
Е, ако не може да се сдобиете с този лилав разбойник, винаги може да се възползвате от многобройните здравословни ползи, които предлага и традиционният бял сорт картофи.
Въпреки че наистина е калоричен и с висок гликемичен индекс, последният съдържа много полезни нутриенти. Правилно приготвен и при умерена консумация, може да направи наистина добра услуга на здравето ви.
А сега нека ви попитаме: има ли цветна екзотика в менюто ви и колко често си я позволявате?
Добави коментар