Не крием, че чувстваме особено силна привързаност към етеричното масло от розмарин. Използваме го твърде често в импровизираните си спа сесии, а ваната ни просто не може да живее без него.
След толкова години топло приятелство, дойде време да отдадем заслужена чест на това полезно растение.
Името му идва от латински език и буквално означава "морска роса", тъй като най-често се среща край солени водни басейни. Добрата новина е, че към днешна дата розмаринът се отглежда в почти всички краища на света.
Сигурни сме, че ще успеете да го помиришете в съзнанието си веднага, защото той открай време се използва в кухнята като ароматна подправка. Даваме ви вкусен пример от днешния ни обяд: гръцка салата с моцарела, овкусена с малко зехтин и щедро поръсена със сушен розмарин.
Преди да ви запознаем с останалите достойнства на този зелено-лилав (когато цъфти) сладур, нека да се поровим заедно в изпълненото му с подвизи минало.
Малко история
От далечни времена той е символ на приятелство, лоялност и уважение. В древна Гърция младоженките са носели венци от розмарин на главите си, като белег на любов и вярност. Широко разпространено било поверието, че билката е щедър подарък от богинята на любовта и на красотата – Афродита.
През 13 век кралицата на Унгария, която страдала от ужасна форма на ревматизъм, вярвала, че и на 72-годишна възраст водата от розмарин й връща силата и красотата. И вероятно е имала пълното право да мисли така, защото скоро след това получила предложение за брак от краля на Полша, който по същото време бил само на... 26 години.
По-късно, през 1665 година, когато страшна чума върлувала по села и паланки, в стаята на болните били изгаряни клончета от розмарин. Смятало се, че ароматът му пречиства въздуха.
Пак заради своите антисептични свойства, розмаринът бил изгарян и в болничните помещения през Втората световна война.
А ако се върнем в наши дни, той се припознава като супербилка най-вече заради своите антиоксидантни свойства.
Железен антиоксидант
Знае се, че розмаринът е отличен източник на бета-каротин, витамин C и витамин B6. Също така той може да се похвали с добро съдържание на тиамин, магнезий и калций.
Редица изследвания показват, че билката помага за предотвратяване на нежелани промени в строежа на ДНК. Освен това предлага отлична защита на кожата, тъй като съдържа карнозал – антиоксидант с доказано действие срещи меланом и други кожни заболявания.
Обаче розмаринът е особено известен с репутацията си на средство за подобряване на паметта. Билката съдейства за по-успешното снабдяване на мозъка с кислород. По този начин се стимулират способностите за запомняне и като цяло - функциите на мозъка.
Да добавим още, че ароматът на розмарин има силно успокояващо и отпускащо действие. Точно за това разчитаме на него във всяко релакс удоволствие.
Е, какви са вашите топли впечатления от тази билка?
Добави коментар