Баган – някогашната столица на едноименното древно кралство, днес е архитектурен паметник в Мианмар, който съхранява на едно място най-голям брой будистки храмове, пагоди и сакрални руини. Нека заедно се пренесем в един древен свят на слава и красота: дестинация – Югоизточна Азия.
Именно кралство Баган за първи път обединява териториалните владения, които по-късно щели да се превърнат в страната, позната ни днес като Мианмар. През разцвета на Баган (XI-XIII в.) там са построени общо 10 000 сакрални будистки постройки, от които до днес са оцелели над 2 200.
Освен да видите тях, при посещението си в Баган бихте могли да се отбиете и в местния археологически музей, разположен на територията на архитектурната забележителност. Триетажната сграда на музея приютява в себе си различни артефакти от епохата на някогашното кралство. Един от най-забележителните сред тях е каменната колона с надписи Мязеди – най-старата по рода си в страната.
Wikimedia Commons/Nicholas Kenrick
Тя е наричана още Розетския камък от Мианмар. Надписите върху нея са на четири различни езика – пали, пю, мон и бирмански и разказват за живота на принц Язакумар и крал Кянситха. Мязеди (чието име означава "нефритена пагода") е ценна още, защото е станала основно средство за разчитането на древнобирманския език пю.
В действителност, годините са оставили своя неблагоприятен отпечатък върху величествените в миналото сгради. Само че Баган има едно преимущество в случая – всички оцелели ступи и храмове остаряват като благородниците – с достойнство и с подчертано присъствие на всички онези качества, които могат да се проявят едва в зряла възраст.
Да се надяваме обаче, че в крайна сметка местните власти няма да оставят тази прекрасна историческа картина на произвола на съдбата, а ще помогнат на културното богатство да живее още дълги години. За още снимки от Баган разгледайте галерията.
Добави коментар