Препоръки за по-лесна адаптация във фитнес залата

Препоръки за по-лесна адаптация във фитнес залата

Поздравявайте "домакините"

1797151

Едно учтиво "Добър ден" или "Здравейте" ще ви помогне да направите добро впечатление и почти сигурно ще създаде гостоприемна атмосфера. Поздравете хората на рецепция, преобличащите се в съблекалнята и трениращите в залата. 

Когато си тръгвате, повторете ритуала с "Довиждане", "Приятна тренировка/почивка", "Хубав ден". Ако сте учтиви, шансът следващия път да бъдете и вие поздравени и заговорени, е голям. А така ще може да завържете и първите си приятелства. 

Трениращите с по-дълъг опит в дадена зала знаем, че хората там често са мотив да отидеш да тренираш, дори и да си имал лош ден в офиса, университета или училището. Затова, грабвайте раницата и с усмивка към залата.

Не носете слушалки, докато тренирате 

Ако носите слушалки на ушите си, това е почти сигурен знак, че не желаете да бъдете обезпокоявани. Затова и вероятността да ви заговорят в залата е малка. Освен че ще изолирате себе си, по-този начин може да създадете неудобство на останалите трениращи, ако е нужно да ви попитат "дали може да се редувате" на даден уред, например. 

Купете си удобна екипировка 

Удобната екипировка е добър стимул да тренирате и същевременно ще ви помогне да се чувствате по-комфортни и уверени. Като новак често в началото ще бъдете център на внимание, затова поне си осигурете удобство "под светлините на прожекторите". 

Удобна екипировка за мен включва спортни обувки, които да не ме стягат или да не са с прекалено тънка подметка, тениска или потник, които не са от изкуствена материя, която да запарва и долнище, с което да се движа свободно, т.е. да мога да клякам, без да ме ограничава и опъва.  

Не се страхувайте да питате

"Който го е страх от мечки, не ходи в гората". Именно в тази връзка, ако за вас оборудването във фитнес залата представлява просто куп непознати уреди, по-добре потърсете съдействие от другите трениращи или персонала на залата, преди да решите да ги ползвате. 

Повечето уреди имат описания на самите тях за какво са предназначени и как да ги ползвате, но все пак има тънкости, като настройка на позицията на уреда спрямо вашето тяло, ръкохватките, тежестите, които е важно да знаете, за да тренирате безопасно и ефективно. 

Обикновено лесно може да познаете "старите кучета" в залата. Те са уверени, тренират здраво и често са по-общителни от останалите. Попитайте ги за съвет, нека ви покажат как се ползва дадена машина или да ви помогнат да я настроите. Винаги има шанс да ви откажат или да не отговорят дружелюбно, но това не трябва да ви притеснява. "Разни хора, разни идеали". Отвърнете с усмивка и попитайте някой друг. Има вероятност друг трениращ да ви е чул и да поиска да ви съдейства. 

За по-срамежливите и притеснителни е следващата препоръка. 

1797153

Направете няколко тренировки с треньор 

Като всяко начало и първите посещения във фитнеса са трудни, объркващи, иска се мотивация да влезете и още повече, за да опитате даден уред. 

Най-сигурно, за да си спестите неудобство или да не рискувате да се контузите, попитайте за тренировка с треньор на рецепцията. Повечето зали работят с треньори. При някои има постоянно на място, при други се изисква предварително записване. 

Обърнете се към треньор за период от поне четири седмици, който да ви научи на основните правила и методи за успешно провеждане на самостоятелни фитнес тренировки. След това бих ви препоръчала да правите контролни тренировки всеки две до четири седмици.  

Функцията на треньор може да изпълни и по-опитен човек във фитнес залата, на когото имате доверие.

Формулирайте целите си

Един от първите въпроси, с който ще се сблъскате във фитнеса, е "За какво тренираш?" или "Какви са целите ти?" и е добре да сте подготвени за него. Ако някой по-опитен иска да ви съдейства, то е важно да знае какво целите. 

За да избегнете употребата на "паразитни думи" от типа "искам да отслабна" или "искам да се стегна", препоръчвам ви да прочетете тази статия – паразитни думи от света на фитнеса. Тя ще ви помогне по-ясно да дефинирате първоначалните си цели и така по-лесно да намерите верния път към тяхното постигане. 

Тренирайте по програма

За да не се чудите всеки път какво да тренирате и така да създавате предпоставки да се колебаете дали изобщо да отидете, ви съветвам да имате тренировъчна програма. 

Като начинаещ без опит, най-добре е да имате собствена програма, съобразена с възможностите на вашето тяло, ежедневие и опита, който имате. Не копирайте чужда, защото често те са лично съобразени с трениращия и  при тях няма гаранция за успех. Допълнително има риск от контузия, тъй като може да са включени упражнения, които не са подходящи за вас. 

Ако се доверите на треньор, той ще може да ви изготви индивидуална програма след няколко съвместни тренировки.

ключови думи:
зала препоръки фитнес

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Скорпион
24 октомври – 22 ноември