Доброто старо клише, че по дрехите посрещат, а по ума – изпращат, важи и за храните. Но 21-ви век го перифразира във веруюто, че опаковката продава. Ох, как продава само!
Обаче лъскавата обвивка вече не е достатъчна. Нужни са и подходящи думички, които да я допълват. Сещате се - "печени, а не пържени", "без консерванти", "без оцветители/овкусители/подобрители", "без добавена захар", "без холестерол" и т.н., и т.н. А сред най-любимите ни е "натурален".
Едно прясно мляко, например, освен, че е белязано като натурално, има и красноречив надпис върху кутията си, свързан с качествения му български произход. Върху същата тази кутия фигурира срок на годност от 6 месеца...
Да, вероятно вече имате идея каква е темата ни днес, но искаме да бъдем съвсем конкретни: какво означава според вас определението "натурален" за даден продукт? И може ли то да бъде гаранция за здравословната стойност и качеството на същия?
Добави коментар
Трудно ми е да повярвам, че сред нещата, които се продават в хранителните магазини, има нещо натурално. Натурална е козичката на баба ми, но не и киселото мляко, дето си го купувам от супермаркета. Особено, когато го опитам - на вкус е като кремче със сметана. Но така е то. Много производители бълват много продукция. За да се продава, трябва да има дълъг срок на годност. Това се постига с натурални консерванти и натурални Е-та.
Не не може да бъде гаранция за здравословна стойност и качество на даден продукт по-много причини. Една от тях е че етикетите на продуктите са подвеждащи в повечето случаи и не отговарят на истината и качеството. Пък и голяма част от т. нар. натуралните продукти са подправени и имат различни добавки и т.н.
Иначе, тази мода с "натуралното" я разбирам... Всички искаме да хапваме по-качествени продукти и, тъй като не можем да се погрижим сами за качеството им, предпочитаме да вярваме на етикетите. Кофти, ама какво да се прави... Надяваме се, че вие ще ни помогнете да подобрим качеството си на хранене ;)