Зимата, освен изпълнена с домашен уют и приказност, е сезон на вирусите. А нали ги знаете какви са бабите в грижата си към внучетата, особено по това време на годината – топли и всеотдайни.
Тези приятни, добродушни жени, и особено по-възрастните сред тях, са въоръжени с десетки рецепти от народната медицина и знаят поне още толкова лечебни трикове против настинки и други неразположения на духа и тялото. С една дума, бабите са чудесни създания, измислени да разказват приказки, да правят най-вкусните палачинки на света и още куп очарователни (бабини) нещица.
А ето един изпитан, пък и доста вкусен, имуностимулант от репертоара на собствената ми баба - чесновата паста.
Ей, не правете кисела физиономия и не подценявайте магическите способности на чесъна, нито за миг!
Миризливото приятелче е признат шампион по полезни свойства още от Средновековието. Богат е на витамини С и В6, желязо, калций, селен, магнезий и аминокиселини. Неотдавна в състава му е открит и химичният елемент германий, който спомага за укрепването на имунната система.
Сред най-важните биаоактивни съставки на този зеленчук е алиинът – органично съединение, което само по себе си няма аромат. Когато чесънът се стрие/разреже/пресова обаче, алиинът се превръща в алицин. Той е виновникът за специфичния, лют аромат на дъхавите скилидки. Редица съвременни изследвания на чесъна потвърждават ефективността му в борбата срещу различните бактерии, вируси и инфекции. Ами да, благодарение на антисептичните си и антимикробни свойства, чесънът заслужено се нарежда сред топ естествените антибиотици.
И така, дългоочакваната чеснова паста и необходимите за нея продукти:
5-6 скилидки чесън, обелени и счукани
4-5 супени лъжици зехтин
2 супени лъжици пресен магданоз, ситно нарязан
2 супени лъжици пресен босилек, ситно нарязан
7-8 ореха, ситно счуканиinm.com
сол и пипер на вкус
Начин на приготвяне:
Най-хубавото на тази бърза и лесна рецепта е, че не се налага нито да печете, нито да задушавате предварително скилидките. Трябва да знаете, че при термична обработка, чесънът губи част от лютивината и ароматните си вещества.
В удобен съд изсипете чесъна, орехите и подправките (вече счукани и нарязани). Смесете ги добре и започнете да прибавяте зехтина лъжица по лъжица. Накрая, разбъркайте всичко (най-добре с миксер, за да стане гладка смес), докато получите гъста, бледозелена кашичка с наситен дъх.
А брускети? Тях можете да си ги приготвите с обикновен бял хляб, леко запечен във фурната до златисто.
Разнесете чесновата паста върху хлебчето, отхапете иии буквално се имунизирайте срещу зли духове, вампири и, разбира се, бактерии.
Добави коментар