Бира, приготвяна още през бронзовата епоха, квас от каменната ера или супа от стриди и змиорки от времето на мезолита! Вече може да си приготвите тези древни ястия, благодарение на екип от датски археолози, които тръгнаха по следите на нашите предци и техните кулинарни предпочитания.
Трудът им завърши с книгата за рецепти, озаглавена A culinary journey through time (Кулинарно пътешествие във времето). За съжаление, сборникът с рецепти не е издаден на български език.
Сабине Карг, Регула Зимерман и Ирмгард Бауер смятат, че любовта към пилешкото в сос от червено вино и магданозените хлебчета датират от Средновековието, а пълнената патица с боровинков сос – още от каменната ера.
В книгата си археолозите разделят древните хранителни навици на няколко групи – от среднокаменната (до 9000 г. пр. Хр.), новокаменната, бронзовата и желязната ера, през годините на Римската империя до Средновековието и съвременна епоха.
Сред интересните рецепти в inm.comA culinary journey through
time е тази за лют хрянов сос, датиращ от средните векове. Същият представлява горчица, запържена в масло и брашно, към които се добавят хрян и прясно мляко. Както виждате, тези съставки
съвсем не са чужди на съвременния кулинар.
Нашето внимание обаче привлече и една рецепта за плодова салата от епохата на древните римляни. Тъкмо нея решихме да споделим с вас. Някои от съставките й са необичайни, но сме длъжни да се пробваме в приготвянето, за да вкусим крайния резултат. Готови ли ста да се присъедините към нас? За мисията са нужни:
-
1 пъпеш, сорт "медена роса"
-
1 супена лъжица винен оцет
-
1 супена лъжица черен пипер на зърна
-
1 супена лъжица течен мед
-
1 чаена лъжица рибен сос*
-
2-3 щипки фино нарязан магданоз
Обелете пъпеша и го нарежете на кубчета. Смесете винения оцет, меда и рибния сос и излейте всичко това върху златистия плод. Отгоре поръсете със зърната пипер и магданоза. Готово.
Е, почувствахте ли се предизвикани за приготовлението на древноримнската салата? Кой знае - може пък тя да разпали въображението ни за нови кулинарни подвизи...
*В книгата като съставка е посочен използваният от древните римляни рибен сос ликвамен, но ако се сдобиете с него, имайте предвид, че е доста солен.
Добави коментар