Сократ ли беше казал, че колкото повече научава, толкова повече разбира, че нищо не знае? Браво на него! Това ще взема най-накрая да си го татуирам на челото. Апропо, горе-долу по същото време Лао Дзъ е споменал, че колкото повече знаеш, толкова по-малко разбираш, но това е една друга история.
След като ви извисих на философска вълна, възнамерявам рязко да ви принизя с помощта на един похват от физическото възпитание. Той се нарича "лицева опора" и за него сме си говорили толкова много, че съвсем скоро няма да знаем абсолютно нищо по темата. В случая важното е да помним как се прави, за да можем в известна степен да надградим върху наличните познанията относно техниката на изпълнение.
Никога няма да се уморя да повтарям, че колкото по-"несериозно" ви се струва въпросното упражнение, толкова по-голяма е вероятността да не се възползвате на 100% от потенциала му. Всъщност, убеден съм, че лицевата опора и нейните вариации са напълно достатъчни за изграждането на адекватна поясна стабилност, мускулна маса и сила за голяма част от несъстезателно трениращите.
Неосъзнатият проблем на повечето хора с настоящото движение се крие в неспособността да го изпълняват правилно, гарнирана с незнанието по отношение на начините за неговото брутализиране. "Брутализиране" само по себе си е достатъчно красноречиво понятие, но за всеки случай ще уточня, че в него влагам изнамирането на елегантни начини за генериране на повече мускулно напрежение. Тоест, това е еквивалентът на добавянето на допълнителни дискове към щангата при упражненията с външно съпротивление. Тук обаче няма да са ви нужни нито тежести, нито ластици, нито вериги. Дори няма да ви се налага да променяте геометрията на самото движение. Не, и повечето бройки не са задължителни. Трябва ви само повечко въображение и сравнително добър мускулен контрол.
Колаж: FitWell.bgЗастанете в изходна позиция за класическа лицева опора и си представете следното: Земната повърхност, на която се намирате, е лист хартия и вие се опитвате да го разкъсате, осъществявайки силен натиск с дланите си и завъртайки ги настрани. Разбира се, на практика пръстите на ръцете ви продължават да сочат напред, но опитът за ротация ангажира горната част на тялото в много по голяма степен, като по този начин вие:
-
упражнявате повече сила
-
активирате повече мускули, тоест тренирате по-голям процент от тялото си
-
си гарантирате по-добра и безопасна техника на изпълнение
Може ли да се желае нещо повече? Всъщност, може! Ако си представите, че между бедрата ви е поставена метална топка, която трябва да смачкате, ще постигнете сходен ефект и от кръста надолу.
В комбинация със стягането на корема и седалищните мускули (което е задължително!), тези тактики ще ви научат да генерирате напрежение по протежение на цялото тяло. Това не е добра новина за тези от вас, които са свикнали да помпат по 40 небрежни лицеви опори в серия, но със сигурност ще зарадва онези, които искат да свършат нещо максимално ползотворно за минимално тренировъчно време.
Добави коментар